Jak klasyfikować instrumenty o charakterystyce kapitału
Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości podjęła temat FICE. Obowiązujący podział na kapitał i zobowiązania finansowe nie pokrywa szerokiego spektrum instrumentów finansowych, które mogą mieć cechy obu tych kategorii. Stąd potrzeba dyskusji.
W świecie instrumentów finansowych od niedawna funkcjonuje nowe pojęcie: FICE. Jest to skrót od angielskiego „financial instruments (with) characteristics (of) equity", czyli w tłumaczeniu – instrumenty finansowe o charakterystyce kapitału. Na tym etapie prac podjętych przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości trudno pokusić się o wygodne spolszczenie skrótu. Można przypomnieć, że opcje „put" i „call" weszły do potocznego języka, choć próbowano nazywać je opcjami „kładź" i „wołaj". Dlatego też FICE zapewne zagości w naszym języku w zapożyczonej formie.
Dlaczego FICE
Zmiany zachodzące w wielu dziedzinach życia można podsumować kolokwialnym stwierdzeniem – świat idzie do przodu. Jest ono także prawdziwe w świecie finansów, między innymi w odniesieniu do sposobu pozyskiwania finansowania działalności gospodarczej. Najprostszy z możliwych podział na kapitał i zobowiązania finansowe nie pokrywa szerokiego spektrum instrumentów finansowych, które mogą mieć zarówno cechy kapitału, jak i zobowiązania finansowego. Pomiędzy terytorium kapitału, a zobowiązań finansowych znajduje się szeroki pas ziemi niczyjej, w którym można natknąć się na wiele złożonych instrumentów finansowych.
MSR 32 już nie wystarcza
Obowiązujący od lat MSR 32 „Instrumenty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta